5 Funkcji PhpStorm, Dzięki Którym Przestaniesz Przekraczać Deadliny

Piję ciepłą kawę podczas przerwy i nie che mi się wracać do arcynudnego projektu.
Marzę o ekscytacji, która towarzyszyła mi podczas kodowania z początkowych okresów programowania. Uczucie, które wraca, gdy zaczynam nowy projekt.

Widziałem, że muszę coś zrobić, zanim wyrzucę mojego laptopa przez okno. Musiałem znaleźć sposób, aby ekspresowo przejść przez nudne etapy pracy bez utraty jakości. I wtedy przypominał mi się funkcja „unwrap” w PhpStorm, którą odkryłem kilka nocy temu.

Zacząłem szukać innych funkcji PhpStorma, które potrafią przyspieszyć moją pracę i uwolnić mnie od nudnego kopiowania i generowania kodu.
Okazało się, że jest ich niezliczona ilość. Zabrałem więc tę wiedzę ze wszystkich dostępnych źródeł i zacząłem wykorzystywać w codziennej pracy.

Poczułem się znowu wolny i ponownie z radością siadam do klawiatury.

Przedstawię Ci 5 fantastycznych funkcji PhpStorm dzięki którym, poczujesz się tak, jakby ktoś podał Ci skalpel zamiast tępego noża.

5 trików PhpStorm

1. Unwrap/Remove


Koniec z ręcznym usuwaniem „for”, „foreach”, „if”, „else” itd.
Twoje IDE zrobi to za Ciebie. Po wciśnięciu skrótu klawiszowego pojawi się okno pozwalające usunąć otaczającą kod funkcję.

Ctrl+Shift+Delete - Windows/Linux
Cmd+Shift+Fn+Backspace - MacOS

Zobacz, jak to działa:

2. Brudnopisy


Często podczas programowania musisz zapisywać notatki, listy zadań lub ważny fragment kodu. Ja korzystałem do tego z osobnego notatnika, aby te pliki
nie były zapisywane w projekcie. Jednak PhpStorm posiada wbudowane brudnopisy, które można przeglądać niezależnie od projektu. Ich największą zaletą są auto uzupełnienia, ponieważ niczym nie różnią się od normalnych plików.

Istnieją dwa typy brudnopisów:
– Scrach files – pliki, które mogą zawiarać kod i które posiadają pełną funkconalność normalnych plików jak podświtlanie składni, debugowanie czy uruchamianie.
Scratch buffers – pliki do notatek lub list zadań.

Brudnopisy możesz przejrzeć w oknie projektu w sekcji „Scratches and Consoles”. Aby przenieść brudnopis wciśnij F6 i podaj ściężkę w projekcie.

Dodaje się je za pomocą:
Ctrl+Shift+Alt+Insert - Windows/Linux
Command+Shift+N - macOS

3. Bookmarks


Współczesne projekty oparte o frameworki zawierają setki plików. Kiedy tylko widzę, że do jakiegoś miejsca wracam często to od razu zostawiam tam zakładkę. IDE zapamiętuje, w które miejsce chce wrócić i już nie marnuję czasu na przeszukiwaniu plików. Działa to, jak zakładka w książce, jednak możesz ich mieć więcej ze wskazaniem dokładnej linii w kodzie. Istnieją zakładki normalne i takie, do których można przypisać liczbę lub literę.

Dodawania/usuwanie zakładki:
F11 - Windows/Linux
F3 - macOs

Dodawania/usuwanie zakładki z numerem lub literą (Mnemonic):
Ctrl+F11 - Windows/Linux
Alt+F3 - macOS

Pokaż zakładki:
Shift+F11 - Windows/Linux
Alt+F3 - macOS

Idź do zakładki z numerem:
Ctrl+0...9

4. Postfix


Pamiętam, gdy byłem na urlopie i przeczytałem o postfixach w PhpStorm. Nie mogłem się doczekać, kiedy ją wypróbuję. Nazwałbym to auto uzupełnianiem wstecznym. Jest to funkcja, którą możemy użyć za zmienną.

Pokażę Ci to na przykładzie. Przypuśćmy, że mamy wpisaną nazwę zmiennej i chcemy jednak aby jej zawartość została wypisana za pomocą funkcji echo. Nie musisz w tym celu wracać na początek linii. Wystarczy, że wpiszesz .echo i wciśniesz TAB. Możesz użyć „if”, „null”, „return” lub innych funkcji.


Pełną listą postfixów znajdziesz szukając w Menu Akcji „Postfix Completion”. Jak widzisz, jest ich całkiem sporo, a możesz dodawać własne.


5. Makra

Jeżeli robisz coś więcej niż dwa razy, to powinno to być zautomatyzowane

Bardzo często to zdanie jest prawdziwe. Aby zautomatyzować naszą pracę, PhpStorm daje nam szereg narzędzi, a wśród nich znajdują się makra. Polega to na nagrywaniu naszych ruchów i odtworzenia ich w dowolnym momencie. Wystarczy na przykład przypisać do makra skrót klawiszowy. Do czego można wykorzystać takie makro? Na przykład do dodawania średnika na końcu linii.
Można to zrobić w kilku krokach:


1. Edit -> Macros -> Start Macro Recording
2. Wciśnij klawisz END, aby przejść do końca linii
3. Wciśnij klawisz „;”.
4. Edit -> Macros -> Stop Macro Recording
5. Podaj nazwę do zapisu.
6. Opcjonalnie dodaj skrót klawiszowy.

Od teraz już wiesz jak stworzyć swoje makro, więc napisz w komentarzu, jak wykorzystujesz makra na co dzień.

Podsumowanie

PhpStorm jest bez wątpienia najlepszym edytorem do programowania w Php. Jeżeli pozna się jego wszystkie funkcje, to może wykonać za nas sporą część pracy. Można to robić, czytając dokumentację lub wyszukiwać nie zawsze aktualnych filmów na Youtubie. Na szczęście ja mam już ten proces za sobą i przygotowałem dla Ciebie darmowy kurs o PhpStorm, dzięki któremu Twoja praca znowu stanie się przyjemna. Zapisz się już teraz, a gwarantuję, że odzyskasz swoją wolność.

2 thoughts on “5 Funkcji PhpStorm, Dzięki Którym Przestaniesz Przekraczać Deadliny

 • Reply Rafał 18 lutego, 2020 at 2:24 pm

  Fajnie, że gdzieś będzie można znaleść/przypomnieć sobie fajne/przydatne funkcje 🙂

  Unwrap – na macu jest shift+cmd+delete

  PS Komentarze zostaną takie czy myślisz może o Disqusie?

  • Reply admin 18 lutego, 2020 at 6:05 pm

   Fajnie, że Ci się spodobało. Ze skrótem masz rację, tylko na MacBookach nie ma delete i używa się właśnie w tym celu fn+backspace.

   PS. Zobaczę jak działa Disqusie. Dzięki za sugestię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *